A hazánkat fenyegető veszélyek és kockázatok az utóbbi időben jelentősen megváltoztak, már nem lehet kivédeni őket csupán katonai eszközökkel. A világjárványok, természeti és ipari katasztrófák, tömeges és irreguláris migráció, valamint a hibrid hadviselés is megjelenik mint új biztonsági megközelítést igénylő tényező. Ezek a fenyegetések a társadalom védekezőképességét, a demokratikus intézmények létalapját veszik célba. Ahogy a NATO és az EU, úgy a magyar kormány is dolgozott ki terveket a hibrid fenyegetések visszaszorítására, amelyek lényege a társadalmi reziliencia, vagyis ellenálló képesség növelése.
A biztonságpolitika területén a reziliencia olyan képességet jelent, amely lehetővé teszi a sokkhatásokkal és a tartós strukturális változásokkal való szembenézést oly módon, hogy a társadalmi jólét megmaradjon, és ne kerüljön veszélybe a jövő nemzedékeinek öröksége sem. Magyarország időben felismerte, hogy foglalkozni kell az új kihívások gerjesztette fenyegetésekkel, és rendszerezett módon a 2020-as Nemzeti biztonsági stratégiában kitért rájuk. A védekezés természetesen így sem egyszerű feladat, sőt ahogy nem létezik abszolút biztonság, a teljes védettség kiépítése is lehetetlen. Viszont az nagy bizonysággal kijelenthető, hogy a védelem egyik legfontosabb kritériuma a társadalom megfelelő felkészítése.
***
A Magyarországra leselkedő fenyegetések
Minden országnak vannak sebezhető területei, amelyek ellen hibrid támadásokat lehet indítani külföldről. Hazánkra nagy általánosságban az alábbiak jelentenek veszélyt.
• Diplomáciai nyomásgyakorlás: ezt folyamatosan tapasztalhatjuk a szövetségi rendszereinken belülről is, valamint az európai uniós intézmények részéről, és csak erősödni fog az európai parlamenti kampány, majd az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége alatt.
• Gazdasági nyomásgyakorlás: nemcsak szövetséges állam, de nemzetközi intézmények, cégek vagy civil szervezetek felől érkezhet, amelyek célja a magyar gazdaság vagy a forint instabilitásának és gyengítésének elősegítése, például befektetések visszatartásával, pénzpiaci manipulációval.
• Energiahordozókkal való zsarolás: olyan intézkedések, amelyek célja Magyarország energia- vagy forrásellátásának megzavarása vagy korlátozása. Láthatjuk, hogy a szomszédunkban zajló háború nyomására ezt a módszert egyre gyakrabban használják.
• Kibertámadás: célozhat magyar kormányzati rendszereket, infrastruktúrát, vállalatokat, a módszere lehet adatlopás vagy akár az államigazgatás működésének megzavarása.
• Információs hadviselés: pszichológiai műveletek, dezinformáció és propaganda mind-mind előjöhet a választási kampányok vagy az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége alatt, a cél a politikai instabilitás.
• Választásokba való beavatkozás: a fentebb felsorolt módokon, illetve bizonyos csoportok törvénytelen támogatásával is végrehajtható.
• Migrációs vagy a migráció kezelésével kapcsolatos nyomásgyakorlás: más országok, a nemzetközi sajtó vagy civil szervezetek részéről valósulhat meg.